Denna snabbkontakt är en användbar adapter för snabb och lättanvändlig anslutning vid slangens början. Den elastiska ringen som du finner i änden på snabbkontakten fungerar som skydd mot skada. När kontakten ska anslutas till trädgårdsslangen kommer dess Power Grip att vara till stor hjälp. Den särskilt formade kopplingsmuttern försäkrar högt slangtryck. De mjuka räfflade handtagsfördjupningarna försäkrar ett fast grepp även med blöta händer. Att släppa på anslutningen genom att helt enkelt dra, är väldigt lätt. Tack vare sitt frostmotstånd påverkas inte snabbkontakten av låga temperaturer.
Rengöringsmunstycke är den klassiska bevattningspistolen. Den kan användas till rengöring eller bevattning och du kan själv välja vattenstrålens form, från hård stråle till fin dimma. Munstyckets skydd kan inte tas bort, och därför slipper du tappa bort det. Strilmönstret kan regleras steglöst. Du kan välja det mönster som passar din situation bäst. Tack vare elementen i mjukplast ligger munstycket bra i handen och riskerar inte att halka.
Stoppkontakten är en praktisk slanganslutning med innovativa funktioner för att hjälpa dig med trädgårdsbevattning. Adaptern fästs vid slutet av slangen och kommer in i matchen varje gång du vill byta bevattningsaccessoar. Auto water stop-funktionen stryper vattenflödet omedelbart och startar endast igen så snart du ansluter en ny bevattningsaccessoar, såsom ett sprutmunstycke, till slangen. Detta besparar dig en extra tur till kranen eftersom du inte behöver stänga av den när du använder stoppkontakten. En annan funktion är det starka slanggreppet, vilket uppnås genom den särskilt formade muffen med Power Grip som gör anslutningen lätt. Utöver det är anslutningen utrustad med räfflade fördjupningar i handtaget av mjuk plast, vilket gör den bekväm och enkel att greppa, även med blöta händer. Stoppkontakten är frostsäker, så den påverkas inte av kylan.