Slitstark dammskyddsdörr med dubbelsidigt blixtlås, tejpas fast i dörröppningen. Skyddar mot spridning av smuts, lukt och damm vid renovering och målning.
Vid renoveringar och nybyggnationer erbjuder Floorcover en unik lösning för att skydda golvet. Färdigt på rulle, bara att installera UTAN tejp. Mycket enkelt och snabbt att installera på alla typer av underlag, både hård som mjuka. Underlag som ska skyddas måste vara torra och fria från damm, olja och lösningsmedel då dessa i stor utsträckning kan påverka klistrets egenskaper.
Används för vågräta ytor, oftast vid valvkanter. De tre stödpunkterna möjliggör exakt montering även på ojämna ytor och säkerställer att infästningsbelastningen styrs korrekt. Multifoten kan monteras med en rad olika infästningar beroende på vad som passar för basmaterialet. Multifot (art.nr 1290) kan monteras på byggnadsvalvet innan det sista gjutlagret läggs och skyddas sedan från den pågjutna betongen av ett gjutskydd. Gjutskyddet möjliggör en gjuten beläggning på upp till 50 mm kring Multifoten och kan sedan enkelt tas bort och användas på nytt. När Multifoten har tagits bort och skon dragits ut ur beläggningen kan den lilla håligheten fyllas igen. Multifotens prestanda påverkas inte av att gjutskyddet används.
Bildar en säker fallförhindrande lösning vid montering med olika fästen i kombination med Rackesnät Stål eller klassificerade räckesledare i trä. Låsmekanismen Quiclox ger enkel montering och demontering tillsammans med de olika fästena.
Skydda golvet vid renoveringar och nybyggnationer. Färdigt på rulle, enkelt att rulla ut. Floorcover Absorb suger upp färg och andra vätskor och skyddar effektivt ditt golv när du renoverar.
Mångsidigt stålnät med låg vikt och stötabsorberande egenskaper. Varje svetsfog klarar en slagkraft på 500 kg. Konstruerat med heltäckande fotlist för bättre skydd mot nedfallande skräp och förstärkta kanter som förebygger skador. Räcke, fotlist och nät i en och samma produkt. Räckesnät Stål Gångjärn används för att montera samman räckesnät men kan även användas för öppning och stängning av tillträdesområden. Hörn i valfria vinklar mellan 76° och 284° kan skapas om gångjärnet fästs vid räckesnätets ändar. Det kan också användas för att skapa hörn var som helst längs räckesnätet.
Floorcover MP (Multi Purpose) board är en mycket användbar produkt med unika egenskaper. Användningsområdet är i stort sätt obegränsat. I kombination med Floorcover Protect under, får du ett mycket bra skydd. Varje skiva består av två skikt med ett vaxkakemönster emellan. Floorcover MP board är ett alternativ till att täcka med träfiberskivor. Egenskaper: Stötdämpande, ljusgenomsläpplig, stark, vatten och fuktbeständig, återanvändbar, enkel att kapa med t.ex. en brytbladskniv.